Naozaj mám povinnosť?

Autor: Mária Rovňanová | 7.4.2011 o 7:07 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1440x

Prišla jar, trávička sa zelenie, snežienky kvitnú, príde aj Veľká noc a v zime zase Mikuláš. Očividne to niektorých ťahá do prírody, lebo mi vymýšľajú povinnosti. A nie hocijaké, ale školské. Našťastie nemám problémy s deťmi v škole, ale...

...synátor mi doniesol zo školy papier na podpis, že je povinný absolvovať Kurz ochrany života a zdravia, na základe Školského zákona č. 2485/2008 Z.z. Hovorím mu, ok, choď! Lenže je v tom jeden háčik... škola mi/nám  chce dať za povinnosť tento  3-dňový kurz mimo školy, s nocľahom a stravou aj zaplatiť. Pýtam sa, kde v Školskom zákone existuje taký paragraf? Nenašla som. Na rodičovské chodievam, aj na poslednom som bola, ale toto sa nerozoberalo. Prečo príde domov rodičom LEN kus papiera, kde im niekto niečo dáva za povinnosť? Nemám rada násilie a takýto spôsob POVINNOSTI pokladám za násilie. Nehovorím, aby to uhrádzala škola, to nie, ale prečo sa nenašiel iný spôsob realizácie?

Škola povie, že zákon - štát nariaďuje. Tak nech to ten štát aj zaplatí - hovorím ja.

Absolvovať kurz je povinnosť, prípadná PN sa vraj ospravedlní, ale žiak si to potom nahradí. Ako som sa dočítala na internete, tento kurz iné školy robia dochádzkovým spôsobom. Prvé dva dni teóriu absolvujú žiaci v telocvični, či na školskom ihrisku a posledný deň idú  do okolia, do prírody. Na ten „skautský výlet" do prírody by sa peniaze našli.

O čo vlastne v tomto Kurze ochrany života a zdravia ide? 

Kurz je vyvrcholením procesu výchovy žiakov v tejto oblasti, formuje ich vlastenecké povedomie, dotvára sústavu ich zručností a návykov o ochrane človeka a jeho zdravia, prispieva ku zvyšovaniu telesnej zdatnosti a psychickej odolnosti žiakov.

Učivo ochrany života a zdravia sa preberá v samostatných tematických celkoch s týmto obsahom:

- riešenie mimoriadnych udalostí - civilná ochrana

- zdravotnícka príprava

- pobyt a pohyb v prírode

- záujmové technické činnosti a športy

Súhlasím, však nech sa  oboznamujú s právnymi normami, ktoré upravujú povinnosti občanov na ochranu ich zdravia, ochranu prírody a obranu vlasti, ako aj o organizáciách podieľajúcich sa na brannej, ekologickej a humanitárnej výchove. Nech získavajú poznatky o dôležitých medzinárodných dohodách, o poslaní a funkcii ozbrojených síl, armády a civilnej ochrany v SR, o najnovších poznatkoch z dopravnej výchovy, zdravovedy a ekológie, o technických športoch, sebaobrane, o právnych podmienkach vlastnenia,  používania zbrane a iných prostriedkov sebaobrany ...ak to takto štát chce. Ale prečo máme my, rodičia za to platiť?

A ako hovorila moja babka: „no a včul babo raď, aby ostala aj koza celá aj vlk sýty" :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?