Skutočná sloboda je sloboda mysle

Autor: Mária Rovňanová | 6.1.2011 o 18:18 | (upravené 7.1.2011 o 11:48) Karma článku: 4,62 | Prečítané:  1124x

"Vzdelanie nás nerobí šťastnými, ako ani sloboda. Nestávame sa šťastnými iba preto, že sme slobodní - ak takými sme, alebo preto, že sme sa vzdelávali - ak sme tak urobili. Skutočná sloboda je sloboda mysle. Zaručuje a dáva nám sebadôveru, aby sme mohli kráčať chodníkom, ktorý je dláždený vzdelaným rozumom."

Je to životopisný film o spisovateľke Iris Murdoch, natočený podľa knihy Johna Bayleyho. Hoci v literárnom svete mi je neznáma, jej názory a myšlienky vo filme sa mi páčili a dokázali sa mi dostať "pod kožu". Napísala vraj prekrásne, výnimočné a tajomné romány. Jej romány hovoria o slobode, aj o tom, čo znamená byť dobrý. Všetky sú analýzami o úspechu a neúspechu lásky.

 

"Je zložité popisovať ľudské pocity. Snažíme sa im byť verní, ale akonáhle ich začneme popisovať, jazyk nás zrádza. Keď hovoríme pravdu, slová nie sú dostatočné.

Láska je jazyk, ktorému rozumejú všetci."

On je nesmelý muž, ktorý keď je rozrušený koktá. A pritom hovorí: "Som zaľúbený do prekrásneho dievčaťa, ktoré mizne v neznámom a tajomnom svete, ale vždy sa vracia."

Ona mladá spisovateľka, roztopašná, vtipná a bezstarostná, ktorá nemá núdzu o nápadníkov. Muži sa okolo nej točia, ale všetci sú "len" priatelia, s ktorými spáva. Ale pritom všetkom mu úprimne hovorí: "Vieš o mne najviac. Si mojim svetom." Sú tak rozdielni, že "zákonite" sa musia priťahovať.

"Každý má myšlienky, ktoré chce skryť. Dokonca ja tie jednoduché aspekty svojho života."

Občas sa vracala v myšlienkach do mladosti a spomínala. Keď ochorie na alzheimerovu chorobu, minulosť zrazu zostala pre ňu zatvorenou knihou a pomaly umiera. Chradne zo dňa na deň a nemôže si spomenúť na význam dovtedy obyčajných slov, ako napr. "zajtra" alebo "lyžica". Jedného dňa, keď prišiel poštár, zabudol John zamknúť dvere...a ona odišla v nočnej košeli. Bol z toho zúfalý, nevedel kde ju má hľadať, a o to zúfalejší, lebo vedel, že cestu domov nenájde. Keď sa ponoril do spomienok, bolo mu smutno.

V beznádeji jej raz vyčítal, že všetci jej priatelia ju opustili, že už nemá žiadnych priateľov. Dokonca na ňu kričí, že ju nenávidí, že ju nechce...a to všetko teraz, keď je konečne LEN jeho.

Zrazu nebolo priateľov, ostal len John. Verný a s láskou v srdci. Nikdy ju neprestal milovať.

Strata najbližších bolí najviac. A o to viac, keď vidíme ako nám postupne „miznú" pred očami a nedokážeme im pomôcť.

"Ľudia k sebe majú city. V sexualite, priateľstve a hlavne v láske. Zahrňujú láskou druhé bytosti. Podstatou lásky je túžba po šťastí a cesta k jeho nájdeniu. A tiež sila našej predstavivosti."

Vo filme sa prelína prítomnosť s minulosťou, čo udržuje divákovu pozornosť a postupne sa dej uzatvára. Príbeh je realistický a inteligentný. Čo mi tam trošku chýbalo a mohlo ten film urobiť kúsok zaujímavejší, boli útržky z ich spoločného života. Z ich mladosti tam je veľmi málo, len ako sa zoznámili a zvyšok je priebeh choroby.

Herecký výkon Jima Broadbenta bol ocenený Oscarom. Nielen výkon Jima Broadbenta, ale aj Judi Dench a Kate Winslet bol skvelý. Nie som odborník na hudbu, ale v pozadí mi znel francúzsky šansón.

Na záver si dovolím ešte jeden citát, ktorý hovoril John Iris, keď bezvládna ležala na posteli:

„Kam až sa vzdialim od Tvojho ducha?

Kam ujdem pred tvojou prítomnosťou?

Ak dôjdem do Raja, tam si ty."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.


Už ste čítali?